74HCT4067PW-Q100J
DigiKey Part Number
1727-8001-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8001-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8001-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HCT4067PW-Q100J
Description
IC MUX 16:1 120OHM 24TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 16:1 120Ohm 24-TSSOP
Category
-3db Bandwidth
100MHz
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
800nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
120Ohm
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Supplier Device Package
24-TSSOP
Voltage - Supply, Single (V+)
4.5V ~ 5.5V