74HC4052BQ-Q100,11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 5 490
Datasheet
2 Circuit IC Switch 4:1 150Ohm 16-DHVQFN (2.5x3.5)
74HC4052BQ-Q100,11
DigiKey Part Number
1727-74HC4052BQ-Q100,11TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC4052BQ-Q100,11
Description
IC SWITCH SP4TX2 150OHM 16DHVQFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
58ns, 48ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
-3db Bandwidth
180MHz
Series
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3.5pF
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
2µA
Part Status
Active
Crosstalk
-60dB @ 1MHz
Switch Circuit
SP4T
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Grade
Automotive
Number of Circuits
2
Qualification
AEC-Q100
On-State Resistance (Max)
150Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V
Supplier Device Package
16-DHVQFN (2.5x3.5)
Voltage - Supply, Dual (V±)
±1.5V ~ 5V