74HC1G66GV-Q100H
DigiKey Part Number
1727-7927-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7927-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7927-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC1G66GV-Q100H
Description
IC SWITCH SPST-NOX1 80OHM SC74A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 1:1 80Ohm SC-74A
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
20ns, 20ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
-3db Bandwidth
200MHz
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Switch Circuit
SPST - NO
Qualification
AEC-Q100
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
On-State Resistance (Max)
80Ohm
Supplier Device Package
SC-74A
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V