CS08718-48M
DigiKey Part Number
644-CS08718-48MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-CS08718-48MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-CS08718-48MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS08718-48M
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Type
MHz Crystal
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
48 MHz
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
8pF