D1U54P-W-650-12-HB4C
DigiKey Part Number
811-3181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1U54P-W-650-12-HB4C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 650W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D1U54P-W-650-12-HB4C Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-5°C ~ 50°C
Type
Front End
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
9.00" L x 2.15" W x 1.57" H (228.6mm x 54.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, cCSAus, CE, TUV
Current - Output 1
54.2 A