LQM18PH1R0MFRL
DigiKey Part Number
490-LQM18PH1R0MFRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18PH1R0MFRLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18PH1R0MFRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PH1R0MFRL
Description
FIXED IND 1UH 950MA 250 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 950 mA 250mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM18PH1R0MFRL Models
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
100MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
360mA