BLE18PS080SH1D
DigiKey Part Number
490-BLE18PS080SH1DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-BLE18PS080SH1DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-BLE18PS080SH1DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLE18PS080SH1D
Description
FERRITE BEAD 8.5 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.5 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 8A 4mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLE18PS080SH1D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
4mOhm
Manufacturer
Murata Electronics
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
8.5 Ohms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
8A