PIC18F27Q83-I/SP
DigiKey Part Number
150-PIC18F27Q83-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F27Q83-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (128K x 8) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
PIC18F27Q83-I/SP Models
RAM Size
12.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)