MIC5209-3.3YU
DigiKey Part Number
576-2369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5209-3.3YU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263-5
EDA/CAD Models
MIC5209-3.3YU Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA