24LC025T-I/MS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 142
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-MSOP
24LC025T-I/MS
DigiKey Part Number
24LC025T-I/MS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24LC025T-I/MS
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
24LC025T-I/MS Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)