UHP-500R-15
DigiKey Part Number
1866-5016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-500R-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 501W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.13" L x 3.19" W x 1.22" H (232.0mm x 81.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
33.4 A