SKE10A-05
DigiKey Part Number
1866-4594-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKE10A-05
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A