SD-100C-12
DigiKey Part Number
1866-4405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD-100C-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 102W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 8.5A 72V Input
Category
Current - Output (Max)
8.5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
102W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
77%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
7.83" L x 3.86" W x 1.50" H (199.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V