RDDW20UW-15
DigiKey Part Number
1866-RDDW20UW-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDDW20UW-15
Description
DC/DC MODULE 20W,I/P:8.5-160VDCO
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 667mA, 667mA 8.5V - 160V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
8.5V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, EAC, UL
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
667mA, 667mA