ELG-100-C1400B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.4A 35 ~ 72V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ELG-100-C1400B
DigiKey Part Number
1866-1465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-100-C1400B
Description
LED DRVR CC AC/DC 35-72V 1.4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
101 W
Manufacturer
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
35 ~ 72V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.4A