DPU01M-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 143
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 33mA, 33mA 10.8V - 13.2V Input
DPU01M-15
DigiKey Part Number
1866-1412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPU01M-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DPU01M-15 Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
6-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.5mm x 6.1mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
6-SIP
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
33mA, 33mA