DKA30A-12
DigiKey Part Number
1866-1313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DKA30A-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.25A, 1.25A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DKA30A-12 Models
Category
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.83" H (50.8mm x 50.8mm x 21.0mm)