DDRH-45-48ST
DigiKey Part Number
1866-DDRH-45-48ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDRH-45-48ST
Description
DC DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 48V 938mA 1500V Input
Category
Current - Output (Max)
938mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
45W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
150V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
1500V
Size / Dimension
5.32" L x 2.76" W x 1.26" H (135.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, EAC, UKCA
Voltage - Output 1
48V