FL1P-22NA-1-R12V
DigiKey Part Number
458-1955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1P-22NA-1-R12V
Description
LED PNL IND RED 29MM SRW TER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 35° 12V 20mA Screw Terminal
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.87" (22.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
29.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
1000 ~ 1500mcd
Lamp Color
Red
Viewing Angle
35°
Lens Color
Red
Termination Style
Screw Terminal
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP50
Voltage
12V