SZ1SMA16AT3G
DigiKey Part Number
F11506TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11506CT-ND - Cut Tape (CT)
F11506DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA16AT3G
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMA16AT3G Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
715pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A