1.5KE12CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 975
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1 850
Datasheet
Comchip Technology
YAGEO
In Stock: 955
Taiwan Semiconductor Corporation
16.7V Clamp 91A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE12CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE12CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE12CA-B
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE12CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
91A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V