T-55787GD104J-LW-AGN
DigiKey Part Number
73-1374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T-55787GD104J-LW-AGN
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.4"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 10.4" (264.16mm) 800 x 600 (SVGA)
Category
Viewing Area
211.20mm W x 158.40mm H
Manufacturer
Kyocera International, Inc.
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
800 x 600 (SVGA)
Part Status
Obsolete
Interface
LVDS
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.09mm W x 0.26mm H
Diagonal Screen Size
10.4" (264.16mm)