MR065C104JAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
MR065C104JAA
DigiKey Part Number
MR065C104JAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR065C104JAA
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)