CKR05BX104KMV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
In Stock: 176
Image for CKR05BX104KMV is not available
CKR05BX104KMV
DigiKey Part Number
478-CKR05BX104KMV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR05BX104KMV
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CKR05BX104KMV Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Failure Rate
M (1%)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)