12061Z225KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM31AS72A225KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM31AS72A225KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM31AS72A225KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061Z225KAT2A
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)