K31X-A15S-N
K31X-A15S-N
K31X-A15S-N
DigiKey Part Number
2092-K31X-A15S-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K31X-A15S-N
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Backset Spacing
0.071" (1.80mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide, Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C