VC1206K201R014
DigiKey Part Number
399-VC1206K201R014TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-VC1206K201R014CT-ND - Cut Tape (CT)
399-VC1206K201R014DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC1206K201R014
Description
VARISTOR 22V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VC1206K201R014 Models
Category
Current - Surge
200 A
Manufacturer
KEMET
Energy
0.6J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
950 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
22 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
24.2 V