T493C106K025BH6410
DigiKey Part Number
1001-2479-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2479-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2479-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493C106K025BH6410
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2312 (6032 Metric) 1.5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T493C106K025BH6410 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
25 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C