EDK225M050A9BAA
DigiKey Part Number
399-EDK225M050A9BAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDK225M050A9BAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDK225M050A9BAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK225M050A9BAA
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDK225M050A9BAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
20 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C