C1825X104KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C1825X104KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1825X104KCRACTU
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1825X104KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.181" L x 0.252" W (4.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)