C0805C105J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C105J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C105J4RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C105J4RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C105J4RACTU
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C105J4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)