ARR05B104KGS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 70
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 1 287
Similar
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
ARR05B104KGS
DigiKey Part Number
399-2195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARR05B104KGS
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ARR05B104KGS Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C