SM13B-GHS-TB
DigiKey Part Number
455-1575-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM13B-GHS-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 13POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 13 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM13B-GHS-TB Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.167" (4.25mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
50V