Image for CZHR-12V-S is not available
CZHR-12V-S
DigiKey Part Number
CZHR-12V-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZHR-12V-S
Description
CONN RCPT HSG 12POS 1.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.059" (1.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Friction Lock
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Thermoplastic
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.059" (1.50mm)