Image for B12P-SHF-1AA is not available
B12P-SHF-1AA
DigiKey Part Number
455-B12P-SHF-1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B12P-SHF-1AA
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.098" (2.50mm)
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.126" (3.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
14.9mm