B10B-XASK-1-A(LF)(SN)_back
B10B-XASK-1-A(LF)(SN)
B10B-XASK-1-A(LF)(SN)
B10B-XASK-1-A(LF)(SN)
DigiKey Part Number
455-2942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-XASK-1-A(LF)(SN)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.346" (8.80mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
11.3mm