FA5S040HP1R3000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 18 688
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 12 468
Datasheet
Image for FA5S040HP1R3000 is not available
FA5S040HP1R3000
DigiKey Part Number
FA5S040HP1R3000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA5S040HP1R3000
Description
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
JAE Electronics
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.8A per Contact
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
White
Height Above Board
0.057" (1.45mm)