MOT-I-81610-157
DigiKey Part Number
2685-MOT-I-81610-157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-I-81610-157
Description
PM Stepper Motor w/ Gearbox
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 3130.5 Step 12VDC
Category
Step Angle
0.115°
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
55.54 / 392.26
Packaging
Bag
Size / Dimension
Round - 0.787" Dia (20.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.157" (4.00mm)
Type
Permanent Magnet
Length - Shaft and Bearing
0.551" (14.00mm)
Coil Type
Bipolar
Mounting Hole Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
12VDC
Termination Style
Connector
Steps per Revolution
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C