TLE4274GV10ATMA2
DigiKey Part Number
TLE4274GV10ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
TLE4274GV10ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
TLE4274GV10ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE4274GV10ATMA2
Description
IC REG LIN 10V 400MA TO263-3-1
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA PG-TO263-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLE4274GV10ATMA2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
30 mA
Series
PSRR
60dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Supplier Device Package
PG-TO263-3-1
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 250mA