IPD65R660CFDAATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD65R660CFDAATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD65R660CFDAATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD65R660CFDAATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD65R660CFDAATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 6A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 6A (Tc) 62.5W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD65R660CFDAATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
543 pF @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
62.5W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
660mOhm @ 3.22A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 214.55µA