V15T22-EP200
DigiKey Part Number
V15T22-EP200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T22-EP200
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 22A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
200gf
Series
Release Force
50gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.060" (1.5mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
22A (AC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C