Image for 1SX100-H58 is not available
1SX100-H58
DigiKey Part Number
1SX100-H58-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SX100-H58
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 7A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Termination Style
Quick Connect - 0.058" (Round)
Series
Operating Force
170gf
Packaging
Bulk
Release Force
28gf
Part Status
Active
Operating Position
0.320" (8.13mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.020" (0.5mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.005" (0.13mm)
Current Rating (Amps)
7A (AC), 3.5A (DC)
Overtravel
0.004" (0.1mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating - DC
28 V