TF70-50S-0.5SV(800)
DigiKey Part Number
26-TF70-50S-0.5SV(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF70-50S-0.5SV(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF70-50S-0.5SV(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF70-50S-0.5SV(800)
Description
RECEPTACLE 50POS 0.5MM PITCH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TF70-50S-0.5SV(800) Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Series
Height Above Board
0.222" (5.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Part Status
Active
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Board Guide
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
50
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)