HR25-9TJ-20S(73)
HR25-9TJ-20S(73)
HR25-9TJ-20S(73)
DigiKey Part Number
HR1461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TJ-20S(73)
Description
CONN JACK FMALE 20P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR25-9TJ-20S(73) Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bag
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C