HR10A-13R-20SB(73)
DigiKey Part Number
HR1690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13R-20SB(73)
Description
CONN RCPT FMALE 20P SILVER SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-13R-20SB(73) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C