HR10A-10PD-12P(74) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 920
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 158
Datasheet
Image for HR10A-10PD-12P(74) is not available
HR10A-10PD-12P(74)
DigiKey Part Number
HR10A-10PD-12P(74)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10PD-12P(74)
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR10A-10PD-12P(74) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C