FX8C-80P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX8C-80P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-80P-SV(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-80P-SV(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
5mm, 10mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.175" (4.45mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)