FX8C-60S-SV5(93)
DigiKey Part Number
26-FX8C-60S-SV5(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-60S-SV5(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-60S-SV5(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60S-SV5(93)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-60S-SV5(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)