FX8C-60P-SV(71) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 15
Datasheet
Image for FX8C-60P-SV(71) is not available
FX8C-60P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX8C-60P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60P-SV(71)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-60P-SV(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
5mm, 10mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.175" (4.45mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)