FX8-120P-SV1(92) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX8-120P-SV1(92) |
Description | CONN HDR 120POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX8-120P-SV1(92) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Mated Stacking Heights 4mm |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.152" (3.85mm) |
Number of Positions 120 | Base Product Number |
Pitch 0.024" (0.60mm) |